تبلیغات
کانون وکلای جوان ایران - طرح وكیل خانواده با تفكری درازمدت ارزیابی شود
یکشنبه 13 تیر 1389

طرح وكیل خانواده با تفكری درازمدت ارزیابی شود

   نوشته شده توسط: داود محمدی فر    

 طرح وكیل خانواده با تفكری درازمدت ارزیابی شود

نجفی توانا در گفت‌وگو با ایسنا
                                       
یك عضو هیات مدیره كانون وكلای دادگستری مركز با برشمردن ده گام اولیه برای تحقق طرح وكیل خانواده پیشنهاد داد: كمیسیونی مركب از مسولان قضایی و كانون‌ها وكلا برای ساماندهی، تشكیلات و امكانات لازم برای اجرای طرح تشكیل شود.

دكتر علی نجفی توانا در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی ایسنا در ارزیابی از طرح وكیل خانواده كه از سوی رییس قوه قضاییه مورد اشاره قرار گرفت، اظهار كرد: بحث استفاده از وكیل در زندگی روزمره اعم از خانوادگی، اجتماعی یا فردی از مباحثی است كه شاید بیش تر از یك قرن در بسیاری از كشورهای پیشرفته مورد قبول و اجرا واقع شده است و بر این اساس همانند اطباء، وكلا با لحاظ اعتمادی كه ارباب رجوع به آنها دارد و احساس نیاز افراد، با وكلا رابطه قراردادی منعقد می‌كنند و با عنایت به تخصص آنها از خدمات مشورتی این حرفه استفاده می‌كنند.

وی با اشاره به موثر بودن استفاده از وكیل برای دریافت مشورت‌های ضروری و تخصصی در روابط حقوقی خانوادگی، حرفه‌ای و اجتماعی عنوان كرد: دلایل این موضوع اینست كه اولا این كار مانع از ایجاد روابط مبهم و مشكل ساز خواهد شد و ثانیا مراجعه به محاكم را به حداقل خواهد رساند.

این عضو هیات مدیره كانون وكلای دادگستری مركز با اشاره به استقبال وكلا و كانون وكلا از این طرح خاطرنشان كرد: اجرای این طرح نیاز به ساماندهی، تشكیلات و امكاناتی دارد كه باید با كمك قوه قضاییه و كانون‌های وكلای سراسر كشور عملی شود.

وی افزود: در حقیقت صرفا بحث استفاده از خدمات حقوقی وكلا نیست بلكه باید با توجه به شرایطی كه این خدمت رسانی برای افراد ایجاد می‌كند و با توجه به هزینه‌های كه به همراه دارد و نیازهای تخصصی كه وجود دارد با یك اندیشه و تفكر درازمدت مورد ارزیابی قرار گیرد.

نجفی توانا با انتقاد از تخصصی نبودن وكالت در كشور گفت: در كشور ما هر وكیل دادگستری تمام رشته‌های حقوقی و قضایی را با هم انجام می‌دهد و وكالت پرونده‌های مختلف را با هم برعهده می‌گیرد. ما در عمل وكیل متخصص به معنای واقعی كلمه در كشور نداریم. به همین دلیل در بسیاری دعاوی به خصوص دعاوی تخصصی نمی‌توانیم از وكیل تخصصی بهره مند شویم.

وی گام‌هایی لازم برای حركت در مسیر طرح وكیل خانواده را مورد اشاره قرار داد و گفت: اولین گام بحث تخصصی كردن وكالت است.

نجفی توانا گام دوم را فرهنگسازی دانست و گفت: باید مردم را آگاه كنیم كه این خدمات چه ویژگی‌ها، توانمندی‌ها و نتایجی را به همراه دارد.

وی گام سوم را برنامه ریزی و تدبیر ایجاد این روابط ذكر كرد و پیشنهاد كرد كه دولت برای كاهش هزینه‌های قضایی با ارایه نوعی سوبسید زمینه‌ای را فراهم كند كه بخشی از هزینه این طرح را دولت پرداخت كند و بخشی را هم كانون‌های وكلا مذاكره می‌كنند تا در ارایه خدمات آماده تخفیف باشند، تا تمام اقشار بتوانند در بخش‌های مختلف از وكیل استفاده كنند.

نجفی توانا یك كاسه كردن شرایط وكالت در كشور را گام چهارم عنوان كرد و با انتقاد از وضعیت وكلای دولتی گفت: اصولا دولت نباید اقدام به صدور پروانه وكالت كند. در حال حاضر در كنار وكیل دولتی، نهاد تخصصی و حرفه‌ای وكالت وجود دارد كه یك نهاد مدنی است كه در سراسر جهان سابقه دارد و در كشور ما چند دهه است كه تحت عنوان كانون وكلا همكاری می‌كند.

وی خاطرنشان كرد: تعدد مراكز و اختلاف سلایق سبب می‌شود جامعه هم از نظر آموزش وكلا و هم ارایه خدمات وكلا به مردم و هم موثر بودن این خدمات دچار چالش شود و نوعی رقابت مضر بین وكلا ایجاد شود و مجموعه این مسایل اگر مورد توجه قرار گیرد قطعا پیشنهاد رییس قوه قضاییه می‌تواند موثر باشد و بخش مهمی از دعاوی موجود در جامعه را به حداقل برساند.

وی پیشنهاد داد كه كمیسیونی مركب از مسولان قضایی و كانون‌ها وكلا برای چگونگی برقراری این روابط مورد توجه قرار گیرد.

نجفی توانا با تاكید بر ارتقاء وضعیت آموزش وكلا اظهار كرد: در حال حاضر برخی كه دوره كاراموزی را دیده‌اند به علت اینكه وكلای سرپرست آنها یا به دلیل نداشتن وقت یا تجربه، نمی‌توانند نظارت كافی را اعمال كنند. دوستان جوان ما اطلاعات كافی را در خصوص وكالت ندارند و نمی‌توانند خدمات مشورتی ارایه كنند.

وی اضافه كرد: ممكن است فردی در كار عملی وكالت موفق عمل كند اما به عنوان مشاور زمانی موفق عمل می‌كند كه بتواند تجربه، تخصص و كارایی كافی داشته باشد. به همین دلیل در قدیم مرسوم بود كسی كه ۱۰ سال سابقه وكالت نداشت، نمی توانست به عنوان مشاور حقوقی ارایه خدمات كند.

نجفی توانا عنوان كرد: در شرایط فعلی ضمن استقبال از پیشنهاد رییس قوه قضاییه درمورد ارایه خدمات به آحاد ملت و با اعلام اینكه همه وكلا این همكاری را دارند، تصور انجام این مهم مستلزم بسترسازی و ارایه سازوكارها و یك كاسه كردن مشكلات موجود در بحث وكالت است.

این عضو هیات مدیره كانون وكلای دادگستری در پایان گفت: متاسفانه قوه قضاییه پا در امور صنفی و مدنی گذاشته است در حالی كه قوه قضاییه باید توانش را برای تربیت كادر اداری و قضایی قوی و افزایش سطح علم در قوه قضاییه بگذارد به گونه‌ای كه این قوه بتواند عدالت قضایی را كه مورد انتظار كشوری مثل ایران است تامین كند و وارد كارهایی كه نهادهای مدنی هم می توانند انجام دهند، نشوند.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر