تبلیغات
کانون وکلای جوان ایران - معاون قضایی دیوان عالی كشور پیشنهاد كرد : ضرورت تشكیل معاونت مستقل نظارت در دیوان‌عالی كشور

معاون قضایی دیوان عالی كشور پیشنهاد كرد : ضرورت تشكیل معاونت مستقل نظارت در دیوان‌عالی كشور

معاون قضایی دیوان عالی كشور در همایش سراسری قوه‌قضاییه بر ضرورت تشكیل معاونت مستقل نظارت در دیوان عالی كشور تاكید كرد.
حجت‌الاسلام و المسلمین حسینعلی نیری در این همایش با استناد به اصل ۱۶۱ قانون اساسی، مبنای تشكیل دیوان‌عالی كشور را نظارت بر اجرای صحیح قوانین در محاكم، ایجاد وحدت‌رویه قضایی و سایر مسئولیت‌هایی كه طبق قانون به آن محول شده است، عنوان كرد و گفت: دیوان در غیر مواردی كه قانون استثنا كرده، داخل ماهیت دعاوی نمی‌شود و تنها رسیدگی شـكـلـی در قـالـب نقض و ابرام احـكـام و رسـیدگی فرجامی در حیطه این وظایف خواهد بود.
وی تنظیم گزارش تخلف قضات از مواد قانونی یا بی‌اطلاعی آنها از مبانی قضایی را از دیگر وظایف دیوان ذكر كرد و اظهارداشت: رئیس یا عضو شعبه مكلف است با مشاهده این تخلفات، آن را به طور مشروح و با استدلال در گزارش خود تذكر داده و به دستور رئیس شعبه، رونوشتی از آن به دادگاه عالی انتظامی قضات ارسال كند.
نیری با بیان این‌كه پس از مطالعه دادخواست فرجامی گزارشی توسط رئیس یا اعضای شعبه تهیه می‌شود،گفت: این گزارش باید جامع بوده و ماهیت دعوا و جهات قانونی مورد رسیدگی فرجامی با ذكر استدلال در آن لحاظ شود.
معاون قضایی دیوان عالی كشور تصریح كرد:با تـغـیـیـر قـوانـیـن مـربـوط بـه فـرجـام‌خواهی، محدوده صلاحیت دیوان عالی كشور در بعضی ادوار توسعه یافته و در بعضی ادوار نیز مضیق شده است.
وی با اشاره به توسعه كمی تـشكیلات فعلی قضایی و وجود حـدود ۹ هـزار قـاضـی شـاغـل بـه خــدمــت در دادســراهــا و شـعــب محاكم، بر لزوم بهره‌گیری از قضات فــــــاضـــــل، دقـــیـــــق، پـــــاكـــــدامـــــن، وظیفه‌شناس‌و مومن در دیوان‌عالی كشور تاكید كرد.
این مقام قضایی ادامه داد: اصلاح قوانین مربوط به موارد فرجام‌خواهی و توسعه اختیارات دیوان عالی كشور موجب می‌شود تا این دیوان بر پرونده‌های بیشتری اشراف قضایی داشته باشد.
نـیـری بـه تـشـكـیـل بـانـك اطـلاعاتی كلیه آرای صادرشده از محاكم قضایی اشاره كرد و گفت: استفاده از شبكه‌های الكترونیكی و مخابراتی در جمع‌آوری تـمــامــی آرای صــادرشــده مــوجــب اشراف كافی و لازم دیوان عالی كشور در بـخـش نظارتی بر روند قضایی محاكم می‌شود.
معاون قضایی دیوان‌عالی كشور اطلاع جامع از سیر امور قضایی در محاكم و مقایسه آرای صادر شده در موارد مشابه و بررسی روش استنباط قضات از قوانین و مدارك و مبانی استنادی آنها و نیز توجه به كیفیت انشای آرای صادر شده و بهره‌برداری بهینه در ایجاد هماهنگی و رفع نواقص را برخی از راهكارهای ارتقای تشكیلات قضایی دانست.
وی بهره‌گیری از مجرب‌ترین و مقتدرترین قضات در بخش معاونت نظارت دیوان عالی كشور را ضرورتی بر رصد كامل و دقیق روند قضایی محاكم ذكر كرد و گفت: قضات در هر مرحله‌ای با ارشاد، تذكر و توجیه وظیفه نظارتی خود را نسبت به اصلاح امور انجام دهند.
این مقام قضایی خاطر نشان كرد: در موارد خاصی كه نیاز به اعزام هیئت بازرسی و رسیدگی حضوری به جریان پرونده، بررسی وضعیت خاص شعبه‌ای یا شعب جاری در یك مجتمع یا دادگستری باشد، باید اقدام لازم نسبت به اعزام قاضی تحقیق یا هیئتی مركب از قضات و بررسی حضوری در محل به عمل آید.
مـعــاون قـضــایــی دیــوان‌عـالـی كـشـور تـصـریـح كرد: قضات باید علاوه بر استفاده از اختیارات قانونی فـعـلـی، چـنـانـچـه در حـیـن اعـمال نظارتی متوجه صدور رای خلاف بـیـن قـانـون شـدنـد بـا داشتن حق قانونی، پرونده مربوط را مطالبه و پس از حصول اطمینان از خلاف بین بودن رای صادر شده آن را نقض و پرونده را به مرجع صلاحیت‌دار آن جهت رسیدگی مجدد ارجاع نماید.
نیری ترتیب اثر دادن به نتیجه اقدامات نظارتی دیوان عالی كشور برحسب مورد، اعم از تشویق، ارتقای منصب قضایی، تغییر محل خدمت به منظور قدردانی از زحمات و خدمات قاضی یا تذكر اصلاحی راهكارهایی در راستای انجام مسئولیت عظیم و حیاتی دیوان‌عالی كشور ذكر كرد.
وی تنبیه انضباطی، تنزل سمت قضایی و تبدیل وضعیت به اداری و سلب صلاحیت قضایی از طریق محكمه عالی انتظامی قضات را برخی دیگر از این راهكارها برشمرد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر