تبلیغات
کانون وکلای جوان ایران - ضوابط پیش فروش ساختمان تعیین شد
چهارشنبه 13 مرداد 1389

ضوابط پیش فروش ساختمان تعیین شد

   نوشته شده توسط: داود محمدی فر    


مجلس ضوابط پیش فروش ساختمان را تعیین كرد كه با این تصمیم نمایندگان مردم، پیش‌فروش ساختمان جنبه قانونی پیدا خواهد كرد

به گزارش همشهری آنلاین براساس مصوبه مجلس هر قراردادی با هرعنوان كه به موجب آن، مالك ‏رسمی زمین (پیش فروشنده) متعهد به احداث یا ‏تكمیل واحد ساختمانی مشخص در آن زمین شود و ‏واحد ساختمانی مذكور با هر نوع كاربری از ابتدا یا در ‏حین احداث و تكمیل یا پس از اتمام عملیات ‏ساختمانی به مالكیت طرف دیگر قرارداد،

پیش خریدار ‏درآید از نظر مقررات این قانون قرارداد پیش فروش ‏ساختمان، محسوب می‌شود. ‏با تصمیم روز گذشته مجلس از این پس در قرارداد پیش فروش باید اسم و مشخصات طرفین قرارداد اعم از حقیقی یا ‏حقوقی، پلاك و مشخصات ثبتی و نشانی وقوع ملك ‏ و امكانات واحد ساختمانی مورد معامله و نظایر آن مشخص شود.

این گزارش می‌افزاید: قرارداد پیش فروش و ‏نیز قرارداد واگذاری حقوق و تعهدات ناشی از آن باید از طریق تنظیم سند ‏رسمی نزد دفاتر اسناد رسمی و بادرج در سند ‏مالكیت و ارسال خلاصه آن به اداره ثبت محل صورت ‏گیرد.

با تصویب مجلس، چنانچه پیش فروشنده ‏در تاریخ مقرر در قرارداد، واحد پیش فروش شده را ‏تحویل پیش‌خریدار ندهد و یا به تعهدات خود عمل ‏نكند، فرد پیش‌فروش‌كننده جریمه مالی خواهد شد و حتی در مواردی حق فسخ قرارداد با پرداخت خسارت از سوی فروشنده به خریدار امكان پذیر خواهد بود.

ازاین‌رو چنانچه مساحت بنا تا ۵ درصد افزون بر زیربنای ‏مقرر در قرارداد باشد هیچ‌كدام از طرفین حق فسخ ‏قرارداد را ندارند و درصورتی‌كه بیش از ۵ درصد ‏باشد صرفا خریدار حق فسخ قرارداد را دارد. ‏این مصوبه تصریح دارد: اگر مساحت واحد تحویل شده كمتر از ‏۹۵ درصد مقدار توافق شده باشد پیش خریدار ‏حق فسخ قرارداد را دارد یا می‌تواند خسارت وارده را ‏بر پایه قیمت روز بنا وبراساس نظر كارشناسی، از ‏پیش فروشنده مطالبه كند. ‏

براساس تصمیم مجلس، در تمامی مواردی كه به‌دلیل ‏تخلف پیش فروشنده، پیش خریدار حق فسخ خود ‏را اعمال می‌كند، پیش فروشنده باید خسارت وارده ‏را بر‌مبنای مصالحه طرفین یا برآورد كارشناسی مرضی ‏الطرفین به پیش خریدار بپردازد اما درصورت عدم‌توافق طرفین،

پیش فروشنده باید ‏تمام مبالغ پرداختی را براساس قیمت روز بنا طبق ‏نظر كارشناس منتخب مراجع قضایی همراه سایر ‏خسارات قانونی به پیش خریدار برگرداند. این مصوبه تصریح دارد:در پیش فروش ساختمان نحوه پرداخت اقساط بهای ‏مورد قرارداد برمبنای توافق طرفین خواهد بود ولی حداقل ‏۱۰ درصد از بها همزمان با تنظیم سند قطعی قابل ‏وصول خواهد بود و طرفین نمی‌توانند برخلاف آن توافق ‏كنند.

‏بر این اساس چنانچه پیش فروشنده حداكثر ظرف ۱۰‏روز پس از اعلام دفترخانه از انتقال رسمی مال پیش ‏فروش شده خودداری كند، دفترخانه با تصریح مراتب ‏مبادرت به تنظیم سند رسمی به‌نام پیش خریدار یا ‏قائم مقام وی خواهد كرد و اداره ثبت اسناد و املاك محل ‏وقوع ملك مكلف است به تقاضای ذینفع نسبت به ‏تفكیك یا افراز ملك پیش فروش شده اقدام كند.


سایت خبری تابناك

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر